Érvényes pályázatok: újak, kiírók szerint, érvényesség szerint, tárgymutató szerint, módosultak
Pályázatok Pályázatok
Nyomtatóbarát változat
A pályázat linkjének elküldése e-mailben
Vissza
Cím:
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (ERFA) / KEHOP Plusz-4.1.7-24
Kiíró:
Energiaügyi Minisztérium
Határidő:
Folyamatos
Érvényes:
03/30/2027
Tárgymutató:
lakossági energiahatékonyság
Pályázhat:
olyan természetes személy lehet, aki
- nagykorú, cselekvőképes,
- magyar adóazonosító jellel rendelkezik,
- magyar állampolgár, vagy (lakcímkártyával igazoltan) legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának állampolgára,
- tulajdoni hányaddal, vagy legalább a kölcsön tervezett futamidejét elérő határozott időre alapított, illetve holtig tartó haszonélvezeti, özvegyi joggal rendelkezik a korszerűsítendő ingatlanban
A kiíró(k) adatai
Napi Pályázati Értesítő >>>


FELHÍVÁS
Otthonfelújítási Program
Lakossági energiahatékonysági beruházások
megvalósításához (ERFA)
Azonosító jel: KEHOP Plusz-4.1.7-24

I. A Hitelprogrammal kapcsolatos információk
1. Mekkora a Program keretösszege?
Keretösszeg: 66,82 milliárd forint.
A Hitelprogram keretösszegének 65%-a a négy legkevésbé fejlett régióban, azaz - Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország - projektet megvalósító Kölcsönigénylők részére kerül allokálásra.
2. Milyen célokat támogat a Program?
A Hitelprogram célja a magánberuházások ösztönzése és a magyarországi lakóépületek energiahatékonysági ágazatában a háztartások finanszírozáshoz való hozzáférésének javítása, továbbá a lakossági szektor energiafelhasználásának csökkentése.
A Hitelprogram az energetikai hatékonyság fokozásának és az energiatakarékosságnak a szükségességét, így a felhasznált primer energia mennyiségének csökkentését szolgálja, mellyel a környezetterhelés is csökkenthető.
Az Otthonfelújítási Program keretében a beruházások eredményeként akár 20 ezer lakás energetikai korszerűsítése valósulhat meg.
II. A Kölcsönkérelem benyújtásával kapcsolatos információk
1. Ki nyújthat be Kölcsönkérelmet?
Kölcsönigénylő (Végső Kedvezményezett) olyan természetes személy lehet, aki
- nagykorú, cselekvőképes,
- magyar adóazonosító jellel rendelkezik,
- magyar állampolgár, vagy (lakcímkártyával igazoltan) legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának állampolgára,
- tulajdoni hányaddal, vagy legalább a kölcsön tervezett futamidejét elérő határozott időre alapított, illetve holtig tartó haszonélvezeti, özvegyi joggal rendelkezik a korszerűsítendő ingatlanban.
A korszerűsítéssel érintett életvitelszerűen lakott ingatlan (lakcímkártyával igazoltan) jelen felhívás megjelenésének napját megelőzően már a Kölcsönigénylő, vagy közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye kell legyen.
Folyamatban lévő ingatlan adásvétel, tulajdonszerzés, haszonélvezet alapítása esetén elfogadott a jelen Felhívás megjelenésének napját megelőzően kelt, ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által hitelesített ingatlan adásvételi szerződés, vagy ajándékozási szerződés, vagy haszonélvezet alapításáról szóló szerződés, illetve minden más tulajdonjog átruházó okirat. A kölcsönkérelem benyújtásának feltétele, hogy az illetékes Földhivatalnál érkeztetve és széljegyzésre kerüljön az ingatlan adásvételi szerződés, vagy ajándékozási szerződés, vagy haszonélvezet alapításáról szóló szerződés, illetve minden más, tulajdonjog, vagy haszonélvezeti jog megszerzése alapjául szolgáló okirat (például jogerős hagyatékátadó végzés). Ebben az esetben a tulajdonjog, haszonélvezeti jog bejegyzés folyósítási feltétel, amelynek megtörténtét a folyósítási előfeltételek teljesítésekor a Végső Kedvezményezettnek igazolnia kell bejegyző határozattal alátámasztva. Továbbá feltétel, hogy a Kölcsönigénylő, vagy közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye, vagy tartózkodási helye legyen a korszerűsítéssel érintett ingatlan, amit a lakcímkártyával kell igazolni legkésőbb a folyósítási előfeltételek teljesítésekor, tehát ebben az esetben a lakcímkártya jelen felhívás megjelenésének napját követően is kiállításra kerülhet.
A Lakossági Eljárási Rend szerint a Kölcsönigénylő házastársa, élettársa a kölcsönügyletbe Adóstársként bevonásra kerül.
Amennyiben a Kölcsönigénylő a kérelem benyújtásakor betöltötte, vagy a kölcsön futamidejének lejáratáig betölti a 75. életévét, a kölcsönügyletbe be kell vonni egy olyan Adóstársat, aki az életkori korlátnak és a jövedelmi elvárásoknak is együttesen megfelel.
Jelen Hitelprogram keretében egy természetes személynek Adósként legfeljebb egy kölcsönkérelme részesülhet támogatásban. Továbbá jelen Hitelprogram keretében és valamennyi a lakosság és a vállalkozások számára meghirdetett 2021-2027-es programozási időszakra vonatkozó európai uniós forrású energetikai célú program keretében történő támogatás/finanszírozás tekintetében ugyanazon önálló épületegység vonatkozásában maximum egy kérelem részesülhet támogatásban.
2. Milyen jogosultsági feltételeknek szükséges megfelelni?
A Hitelprogram igénybevételének alap jogosultsági feltétele, hogy a Projekt megvalósítását megelőző korszerűsítés előtti (kiinduló) állapothoz képest épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia- fogyasztás csökkenést szükséges elérni az energetikai korszerűsítés eredményeként, melyet Hiteles Energetikai Tanúsítvánnyal (HET) szükséges alátámasztani. A 30% primerenergia-megtakarításba nem számítható be a megújuló alapú villamosenergia előállításra számított energiamegtakarítás.
A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás jogosultságának ellenőrzésére (eredményességmérés) projektmegvalósítást követően, de legkésőbb a Türelmi idő lejáratát megelőző 60. napig benyújtott dokumentumok alapján a Türelmi idő lejáratát megelőző 30. napig kerül sor az Eredményességi kritérium vizsgálatával. Az Eredményességi kritérium teljesítésének igazolására a Finanszírozási összeg utolsó részletének lehívásához szükséges benyújtani a Projekt megvalósítása után az ingatlanról készült Hiteles Energetikai Tanúsítványt és az előírt záró dokumentációt.
Definíció, számítási mód: A beruházással érintett épület beruházás megvalósítását megelőző kiinduló állapotra vonatkozó Hiteles Energetikai Tanúsítványban és az energiahatékonysági fejlesztések hatására bekövetkező, záró Hiteles Energetikai Tanúsítványban rögzített éves elsődleges (primer) energiafogyasztások különbözetének a kiinduló állapothoz viszonyított aránya (a számított összesített energetikai jellemzők közti különbségnek a beruházással érintett épület fűtött alapterületével megszorzott értéke, elosztva a kiinduló állapot számított összesített energetikai jellemzőnek a beruházással érintett épület fűtött alapterületével megszorzott értékével).
Az elvárt primerenergia-fogyasztás csökkenéstől való elmaradás esetén a Projekt szabálytalanná válik és a teljes folyósított Finanszírozási összeg (kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás összege) visszakövetelésre kerül a Lakossági Eljárási Rendben foglaltak szerint.
3. Ki nem nyújthat be Kölcsönkérelmet?
A Hitelprogramból Kölcsönigénylőként kizárt az a természetes személy,
1. akinek a lakossági központi hitelinformációs rendszer (a továbbiakban: KHR) hitelszerződés nyilvántartásában nyilvántartott hitelmulasztása a nyilvántartás szerint nem, vagy veszteségleírással rendeződött. Ez a feltétel a kölcsönügyletbe bevont Adóstárs(ak)ra is vonatkozik;
2. akinek az igazolt jövedelme - az Adóstársként megjelölt személyek igazolt jövedelmével együtt - a Lakossági Eljárási Rendben meghatározott feltételek alapján nem nyújt megfelelő fedezetet a kölcsön törlesztésére;
3. aki, vagy akinek Adóstársa nem rendelkezik elfogadható elsődleges jövedelemmel;
4. akinek, vagy aki Adóstársának vonatkozásában a természetes személyek adósságrendezéséről szóló 2015. évi CV. törvény szerinti adósságrendezés van folyamatban;
5. akiről hitelt érdemlően bebizonyosodik, hogy a finanszírozási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott vagy ilyen nyilatkozatot tett;
6. aki az adatszolgáltatási vagy nyilatkozattételi kötelezettségének nem tesz eleget;
7. aki mesterségesen teremtette meg a támogatási jogosultság megszerzéséhez szükséges körülményeket kifejezetten azzal a céllal, hogy a támogatási rendszer céljaival ellentétes előnyhöz jusson;
8. aki az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 48/B. § (1) bekezdése vagy más jogszabály értelmében nem részesülhet támogatásban;
9. aki a 256/2021. (V. 18.) Korm. Rendelet alapján, illetve bármely Európai strukturális és beruházási alapból származó forrással kapcsolatban a támogatási rendszerből való kizárás hatálya alatt áll;
10. akinek harmadik személlyel szemben olyan kötelezettsége áll fenn, amely a Projekt céljának megvalósulását meghiúsíthatja;
11. aki a 2021-2027-es programozási időszak keretében korábban nyújtott lejárt, vagy nem teljesítő kölcsönnel rendelkezik;
12. aki a jogszabályban meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja.
4. Hol és hogyan lehet benyújtani Kölcsönkérelmet?
A Finanszírozási összeget a kölcsönkérelmi nyomtatvány teljeskörű kitöltésével és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával igényelhetik a Kölcsönigénylők. Amennyiben bármelyik kötelezően előírt melléklet hiányzik, a kölcsönkérelem nem fogadható be.
A kölcsönkérelem csak a Lakossági MFB Pont Plusz fiókhálózatának valamelyikében nyújtható be. Az MFB Pont Plusz fiókok listáját az MFB Zrt. a honlapján teszi közzé.
A Hitelprogram keretében 2025. január 20-tól 2027. március 30-ig lehet kölcsönkérelmet benyújtani. A rendelkezésre álló forrás kimerülésével a Hitelprogram felfüggesztésre kerülhet már a fenti lejárati idő előtt is.
III. A nyújtható finanszírozással kapcsolatos információk 1. Mekkora finanszírozási összeg igényelhető?
Az igényelhető Finanszírozási összeg (kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás együttesen): minimum bruttó 2,5 millió forint - maximum bruttó 6 millió forint.
A nyújtható Finanszírozási összeg megállapításakor, hitelbírálatkor az MFB Zrt. figyelembe veszi az Európai Uniós forrású Lakossági Hitelprogramok Eljárási Rendjében (a továbbiakban: Lakossági Eljárási Rend) meghatározott jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót.
A Finanszírozási összegen belül a vissza nem térítendő támogatás mértéke 50%.
2. Milyen formában nyújt támogatást a Program?
A támogatás formája kombinált támogatás: éven túli lejáratú kamatmentes beruházási kölcsön és vissza nem térítendő támogatás kombinációja.
IV. Finanszírozás pénzügyi feltételei
1. Mik a finanszírozás pénzügyi jellemzői?
Kölcsönrész kamata a Türelmi idő alatt és azt követően
0% / év
Kezelési költség
Nem kerül felszámításra.
Rendelkezésre tartási jutalék
Előtörlesztési díj
Szerződésmódosítási díj
Késedelmi kamat
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:48 §- ában meghatározott mértékű késedelmi kamat.
Egyéb költségek
A kölcsönkérelem bírálatával, a kölcsönszerződés megkötésével és módosításával, valamint a kölcsön folyósításával összefüggésben nem számítható fel díj, kivéve azokat, amelyek harmadik felet illetnek (pl. energetikai tanúsítvány és energetikai számítás díjai, tulajdoni lap, illetve statikai-, tartószerkezeti szakvélemény költsége, valamint közjegyzői díj).
A követelésbehajtás költségei felszámíthatók.
Jelen Hitelprogram esetén a részleges előtörlesztés kizárólag eredményességmérést követően megengedett,
eredményességmérést megelőzően kizárólag a teljes folyósított Finanszírozási Összeg (kölcsönrész és vissza nem térítendő támogatás együttes összegének) végtörlesztése (teljes előtörlesztése) lehetséges.
Futamidő
A kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 12 év, amely a Türelmi és Rendelkezésre tartási idővel együtt értendő.
Rendelkezésre tartási idő
A kölcsönszerződés megkötésétől számított minimum 6 hónap, de legfeljebb 24 hónap. Indokolt esetben maximum 6 hónappal meghosszabbítható.
Türelmi idő
A Rendelkezésre tartási idő végétől számított 3 hónap.
Kifizetési határidő
A Hitelprogram keretében utoljára 2029. november 30-ig lehet a Végső Kedvezményezett részére utolsó kifizetést teljesíteni.
2. Milyen pénznemben (devizában) igényelhető a finanszírozás?
Magyar forint (HUF)
3. Mekkora saját forrás kell a projekthez?
A Saját forrás elvárt mértéke a Projekt elszámolható költségének minimum 1/7-e, azaz egy heted része, melynek felhasználását az első folyósítás előtt igazolni szükséges.
A beruházás elszámolható költségében a Finanszírozási összeg, vagyis a kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás összege egyaránt legfeljebb 3.000.000 - 3.000.000 forint, azaz összesen legfeljebb 6.000.000 forint, melyhez 1.000.000 forint saját forrás szükséges. Amennyiben a beruházás elszámolható összköltsége alacsonyabb 7.000.000 forintnál, akkor a saját forrás, a vissza nem térítendő támogatás és a kölcsönrész is arányosan számítandó. Amennyiben a korszerűsítés elszámolható összköltsége meghaladja a 7.000.000 forintot, akkor a saját forrás a 7.000.000 forint feletti elszámolható költségekkel növekszik.
A 30% primerenergia-megtakarítás elérése érdekében az elszámolható saját forráson felül további el nem számolható egyéb saját forrás is felhasználható az ingatlan korszerűsítéshez.
A saját forrás a Lakástakarékpénztári számlán lévő, az állami támogatással és betéti kamattal növelt megtakarítási összegből is teljesíthető.
A Hitelprogram során felmerülő adminisztrációs tevékenységek költségei, így különösen az ingatlanra vonatkozó energetikai tanúsítványok (a beruházás megvalósítása előtti kiinduló, a tervezett állapotra vonatkozó energetikai számítással) és tulajdoni lap, statikai-, tartószerkezeti szakvélemény, valamint az energetikai tanácsadás költsége a saját forrás terhére is elszámolhatók.
4. Hogyan kerül folyósításra a finanszírozás? Mekkora előleg igényelhető?
A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás összege külön, de ugyanazon napon kerül folyósításra a kölcsönszerződésben meghatározott arány szerint.
A Finanszírozási összeg a Végső Kedvezményezett rendelkezése szerint utófinanszírozással, vagy a számla kiállítójának történő közvetlen utalással (úgynevezett közvetlen szállítói finanszírozással) kerülhet folyósításra a Lakossági Eljárási Rend alapján.
A szállítói finanszírozás folyósítása kizárólag az anyagi, műszaki- és forrásösszetételnek megfelelő tartalommal kiállított és a Projektre vonatkozóan benyújtott, Lakossági Eljárási Rend szerint ellenőrzött számviteli bizonylatok tartalma szerinti építési anyagokra/termékekre és munkadíjakra, a vállalkozói/kivitelezői szerződés szerinti tevékenységre és összegben történhet.
A Projekt megvalósításához az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (a továbbiakban: ÉMI Nkft.) ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listán szereplő, a regisztrációs feltételeket teljesítő kivitelezőkkel (integrátorok, generálkivitelezők, szakági kivitelezők), vagy más kivitelezőkkel opcionálisan köthető szerződés.
A kivitelezői (szállítói) regisztráció az ÉMI Nkft. ofp.emi.hu oldalán érhető el, a Lista folyamatosan bővül. A Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listára kerülés részletszabályait külön dokumentum, az „Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához című hitelprogramban kivitelezőként történő közreműködéshez” elnevezésű regisztrációs felhívás tartalmazza.
Felhívjuk a Kölcsönigénylők figyelmét, hogy a kivitelezés és a kivitelezési tervek elkészítése, az ofp.emi.hu honlapon elérhető Kivitelezői Regisztrációs Listán szereplő integrátori szerepvállalással regisztrált kivitelezőktől is kérhető.
A saját forrás igazolt felhasználását követően előlegszámla, vagy előlegbekérő /díjbekérő/ proforma számla benyújtásával - teljesítési igazolás csatolása nélkül - szállítói előleg igénybevételére van lehetőség. Ebben az esetben a folyósítás a szállító fizetési számlájára történik. A teljesítést követően az utolsó lehívás feltétele, hogy a szállítói előlegbekérőhöz/díjbekérőhöz/proforma számlához kapcsolódó, a felhasznált anyagokat és nyújtott szolgáltatásokat tételesen bemutató végszámla és teljesítés igazolás a Végső Kedvezményezett részéről a Lakossági MFB Pont Plusz fiók részére benyújtásra kerüljön. Ha előlegszámla helyett úgynevezett díjbekérő alapján történt előleg kiutalása, úgy az előlegszámlát a végszámlával együtt be kell nyújtani. A projekt keretében lehívott szállítói előleg mértéke a Lakossági Eljárási Rendben részletezett szabályok alapján nem haladhatja meg szállítónként és összesen a Finanszírozási összeg 50%-át.
A Finanszírozási összeg 50%-át meghaladó, legfeljebb 75%-os szállítói előleg igénybevételére kizárólag az a Végső Kedvezményezett jogosult, akinek kivitelezője (szállítója) szerepel az ÉMI NKft. által üzemeltetett ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listán.
A szállítói előlegbe beleszámít a Végső Kedvezményezett által előlegként, szállítói teljesítésigazolás nélkül kifizetett összegek utófinanszírozásban történő lehívása is.
5. Milyen ütemben szükséges a finanszírozást visszafizetni?
Eredményes és szabályos megvalósítást követően kizárólag a finanszírozási összeg kölcsönrésze fizetendő vissza. A kölcsönrész törlesztése a Türelmi idő lejártát követően havonta, egyenlő tőketörlesztő részletekben történik, kerekítés miatt az utolsó törlesztőrészlet eltérhet.
A törlesztés esedékessége minden hónap 15. napja. Ha a Türelmi Idő a tárgyhónap 15. napját megelőzően jár le, az első tőketörlesztés a tárgyhónap 15. napján esedékes. Ha a Türelmi Idő a tárgyhónap 15. napján vagy azt követően jár le, az első tőketörlesztés a tárgyhónapot követő hónap 15. napján esedékes. Ha az adott hónap 15. napja nem munkanap, akkor a tőketörlesztés a következő munkanapon esedékes.
Amennyiben a Futamidő nem a hónap 15. napján jár le, az utolsó törlesztés - a fenti szabályok figyelembevételével - a Futamidő végét követő azon legközelebbi napon esedékes, amelynek az adott hónapon belüli sorszáma 15.
A Hitelprogram keretében lehetőség van arra, hogy a Lakástakarékpénztári számlán lévő, az állami támogatással és betéti kamattal növelt megtakarítások a finanszírozási összegből fennmaradó kölcsönrész elő- vagy végtörlesztésére kerüljenek felhasználásra.
6. Milyen és mekkora biztosítékot szükséges nyújtani?
Az elvárt fedezettség mértéke 0%, így biztosíték nyújtása nem szükséges, tehát a beruházás tárgyát képező ingatlant nem szükséges biztosítékként a fedezeti körbe bevonni, azonban a korszerűsítéssel érintett ingatlan a Futamidő végéig, vagy a kölcsönösszeg teljes visszafizetéséig nem idegeníthető el a Lakossági Eljárási Rend szabályai szerint.
7. Ki és mire nem kaphat finanszírozást?
1. 2018/1046/EU rendelet 209. cikk (2) a) pontja alapján potenciálisan gazdaságilag nem
életképes Projekt finanszírozására;
2. vissza nem térítendő támogatás előfinanszírozására;
3. nem kizárólagosan természetes személy(ek) tulajdonában álló ingatlan, illetve sorházi családi ház, ikerház esetén a társasházi közös tulajdonú, vagy lakásszövetkezeti tulajdonú ingatlanrész korszerűsítésére;
4. a Kölcsönigénylőtől, Adóstársától (ha egyúttal egyéni vállalkozó, vagy ha egyéni cége van), a Kölcsönigénylő közeli hozzátartozójától, a Kölcsönigénylő vagy valamely közeli hozzátartozójának közvetett, vagy közvetlen tulajdonában álló vállalkozástól történő, valamint mindezen személyek vagy vállalkozások visszterhes közreműködésével megvalósítandó beszerzés finanszírozására;
5. akinek, vagy aki Adóstársának vonatkozásában a folyósítási előfeltételek teljesítésekor érvényes bruttó minimálbér összegét meghaladó adótartozása, vagy adók módjára behajtandó köztartozása van, kivéve, ha az adóhatóság számára fizetési halasztást vagy részletfizetést engedélyezett, a köztartozásmentesség igazolásáig Végső Kedvezményezett részére kifizetés nem teljesíthető;
6. a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény 3. §-a alapján nyújtott vagy igénybe vett pénzügyi, vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatás (pl. hitel, pénzügyi lízing) finanszírozására (például hitelkiváltás), kivéve a kölcsön előfinanszírozására szolgáló pénzügyi, vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást;
7. a hiteldöntés napján fizikailag már lezárt (befejezett) vagy teljes mértékben (fizikailag és pénzügyileg is) végrehajtott (befejezett) Projekt finanszírozására azzal, hogy több elemből és/vagy több ütemből álló Projekt esetén csak olyan Projektelem és/vagy Projektütem finanszírozható, amely a hiteldöntés napján fizikailag még nem lezárt (befejezett) vagy teljes mértékben (fizikailag és pénzügyileg is) még nem végrehajtott (befejezett);
8. legalább 30%-os primerenergia-megtakarítást nem eredményező beruházáshoz;
9. fosszilis alapú fűtési- és/vagy használati melegvíz rendszerek kialakításához, korszerűsítéséhez;
10. olyan épületek korszerűsítéséhez, amelyek korszerűsítése abszolút értékben nem csökkenti hazánk üvegházhatású gáz kibocsátását, kivéve azon épületek energiahatékonysági fejlesztéseit, amelyek jelenleg szilárd biomassza fűtési rendszert, valamint jelenleg és a fejlesztést követően is megújuló energiaforrás alapú fűtési rendszert alkalmaznak;
11. olyan ingatlan korszerűsítéséhez, amelynek állékonysági problémája van (statikai vélemény, vagy tartószerkezeti szakvélemény alapján) - SZÉS- illetve T-engedélyes szakember által, legfeljebb egy éve kiállított statikai szakvéleményt, vagy SZÉS1 jogosultságú tartószerkezeti szakértő által legfeljebb egy éve készített tartószerkezeti szakvéleményt abban az esetben szükséges benyújtani, amennyiben a nyitó Hiteles Energetikai Tanúsítványban meghatározott falazat vályog/szalma/fa vagy vegyes, illetve könnyűszerkezet;
12. bontásra ítélt ingatlan korszerűsítéséhez;
13. olyan ingatlan vonatkozásában,
- amely nem rendelkezik a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően jogerőre emelkedett használatbavételi engedéllyel, vagy
- amely a használatbavételre vonatkozóan nem rendelkezik a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően kibocsátott hatósági bizonyítvánnyal (hatósági határozat), vagy
- amelynek használatbavételét a hatóság használatbavétel tudomásulvétele iránti eljárásában a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően nem vette tudomásul;
amelyre az ingatlannyilvántartás szerint végrehajtási jog, vagy vételi jog van bejegyezve, azzal, hogy osztatlan közös tulajdonban álló ingatlan esetén csak a Kölcsönigénylő (és/vagy az Adóstárs és/vagy a korszerűsítéssel érintett önálló használati egység vonatkozásában a tulajdonostársai) tulajdoni hányadára bejegyzett végrehajtási jog, vagy vételi jog jelent kizáró okot.
V. Projekt megvalósításával kapcsolatos információk
1. Hol lehet a Projektet megvalósítani?
Azok a Projektek támogathatók, amelyek megvalósítására, azaz a Finanszírozási összeg felhasználására Magyarország területén, Budapesten kívül kerül sor.
Minden esetben a Projekt megvalósítás helyszíne számít. Egy kölcsönkérelemben kizárólag egy megvalósítási helyszín szerepelhet.
Kizárólag 2007.01.01. napja előtt használatbavételi engedélyt kapott egy- vagy többlakásos családi házak, azaz a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban belterületi-, külterületi-, kivett lakóház besorolású, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház, ikerház bejegyzett, életvitelszerűen lakott ingatlan energetikai korszerűsítése támogatható. A használatbavétel alátámasztására a fejlesztés előtti (kiinduló) állapotot bemutató hiteles energetikai tanúsítványban feltüntetett épület építési ideje fogadható el irányadónak. Ráépítés, bővítés, átalakítás esetén is az alapépület jogerős használatbavételi engedélyének időpontja számít.
Kizárólag lakhatási célú energiafelhasználás történhet a fejlesztéssel érintett ingatlanban. A Hitelprogram keretében lehetőség van arra, hogy a beruházással érintett ingatlan címén vállalkozás székhelye legyen bejelentve, de telephely, fióktelep nem megengedett. Ugyanakkor támogatás csak akkor vehető igénybe az adott ingatlanra, ha a Kölcsönigénylő nyilatkozik a vállalkozás gazdasági tevékenységéről (ML118U dokumentumban), vagy az ingatlanban, vagy egy részében folytatott tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenységhez (beleértve a bérlést is) szükséges energiafelhasználás - azon energiahordozókra vonatkozóan, melyben a fejlesztéssel érintett lakóépület energiahatékonysági korszerűsítése során megtakarítás keletkezik- külön mérőórával és közüzemi számlával támasztható alá. E számlákat a kölcsön igénylésekor be kell mutatni. Ez esetben a Program keretében a lakóépületnek csak a lakhatási célra használt részeinek korszerűsítési munkái elszámolhatók. Amennyiben az ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy ténylegesen vállalkozási tevékenység végzése folyik az ingatlanban úgy, hogy a vállalkozási tevékenység végzéséhez szükséges energiafelhasználás a fentiek szerint nem került külön mérőórával és közüzemi számlával alátámasztásra, az szabálytalansági eljárást von maga után és a teljes Finanszírozási összeg visszakövetelésre kerül.
2. Mi a Projekt megvalósítására irányadó határidő?
A Projekt megvalósítását (fizikailag és pénzügyileg történő befejezését) a kölcsönszerződés megkötést követő 24 hónapon belül be kell fejezni, amely határidő indokolt esetben egy alkalommal további maximum 6 hónappal meghosszabbítható.
3. Milyen tevékenységek támogathatók?
Az alábbi energiahatékonyság javítására vonatkozó beruházási elemek támogathatóak:
3.1. fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés.
Támogatott a külső fal (tűzfalat, oromfalat, lábazatot is beleértve), lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése, és/vagy
3.2. fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése,
a nyílászáró cseréhez kapcsolódó árnyékoló, árnyékvető és rovarvédő szerkezetek beépítése a projekt keretében kizárólag el nem számolható költséggel valósítható meg, így a pályázat keretében támogatás nem igényelhető rá, és/vagy
3.3. használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése
csak abban az esetben támogatható, ha a projektben a 3.1. vagy a 3.2. pontokban szereplő beruházási elemek közül is megvalósításra kerül legalább egy. Önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve nem támogatható tevékenység, azzal, hogy a földgáz alapú használati melegvíz rendszer (HMV) korszerűsítés nem támogatható, és/vagy
3.4. fűtéskorszerűsítés
csak abban az esetben támogatható, ha a 3.1. vagy a 3.2. pontokban szereplő beruházási elemek közül is megvalósításra kerül legalább egy. Önállóan, illetve kizárólag használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítésével kiegészítve nem támogatható tevékenység
3.4.1. hőtermelő berendezések cseréje korszerű berendezésekre:
levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszerként,
3.4.2. szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje, amely vonatkozik a padló és /mennyezethűtési/fűtési rendszerekre is,
3.4.3. automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése,
3.5. Kizárólag az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek, melyek költsége a fajlagos maximum költségek meghatározásánál beszámításra került, és a költségvetésben nem külön, hanem az adott támogatható tevékenység költségei között szükséges szerepeltetni.
Felhívjuk a figyelmet, hogy fosszilis energiahordozó alapú (vegyes-, szén-, vagy gáztüzelésű) tüzelőberendezések, illetve használati melegvíz rendszer (HMV) korszerűsítés a Hitelprogram keretében nem támogatható az Épületek Energiateljesítményéről szóló (EPBD) 2010/31/EU irányelv alapján.
Fatüzelésű fűtésrendszer, illetve HMV korszerűsítés a Hitelprogram keretében nem támogatható (így a brikett-, pelletalapú tüzelőberendezések sem).
https://www.palyazat.gov.hu/programok/szechenyi-terv-plusz/kehop-plusz/kehop_plusz-4.1.7-24/dokumentumok





Ingyenes e-mail tanfolyam
Legalább ennyit a
forrásteremtésről címmel
Magam csináljam vagy bízzak meg egy szakembert?  Akármelyik utat választja van egy minimum, amit mindenképpen tudnia kell.
Ha Ön(ök) csinálják, akkor magától értetődő, hogy érteni kell hozzá, ha mást bíznak meg, akkor annyi tudásra lesz szükségük, hogy tudjanak megrendelni és átvenni.
Ezt a tudást szerezheti meg ezen a tanfolyamon, ami egyben jó alap arra, hogy ha saját maga vág bele könnyű legyen hozzátanulni.

Ne csak olvassa és nézze (filmek is lesznek a leckékben), csinálja is.
A forrásteremtésnél ezt alig kell magyarázni, hiszen elméletben forrást szerezni enyhén szólva marhaság.
Ezért arra kérem, hogy az egyes levelekben olvasottakat azonnal valósítsa meg a gyakorlatban.
Ne feledje, akármilyen kis lépés sokkal többet ér, mint az álldogálás a rajtvonalnál...
Az egyes leckéket e-mailben kapja meg, hetente egyet.
Jó tanulást és eredményes forrásszerzést kívánok!
Huszerl József szerkesztő
Itt iratkozhat fel

Távoktatási tanfolyamaink







Hírek a Főoldalról


Ingyenes hírlevelünkre
itt iratkozhat fel









Nyomtatóbarát változat
A pályázat linkjének elküldáse e-mailben
Vissza
Felhasználási feltételek
Adatvédelem
Levél a szerkesztőnek
Médiaajánlat
Impresszum