Érvényes pályázatok: újak, kiírók szerint, érvényesség szerint, tárgymutató szerint, módosultak
Pályázatok Pályázatok
Nyomtatóbarát változat
A pályázat linkjének elküldése e-mailben
Vissza
Cím:
Gazdaságátadási együttműködés támogatása / KAP- RD07-1-25
Kiíró:
Agrárminisztérium
Határidő:
09/10/2025, 09/24/2025, 05/06/2026, 05/20/2026
Érvényes:
05/20/2026
Tárgymutató:
Pályázhat:
agrárgazdaságok átadásáról szóló 2021. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Gtv.) szerinti gazdaságátadó mezőgazdasági termelő
A kiíró(k) adatai
Napi Pályázati Értesítő >>>


A pályázati felhívás címe:
Gazdaságátadási együttműködés támogatása
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP- RD07-1-25

1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ
ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD07_B03_YFO_77 kódszámú Generációs megújulás, gazdaságátadási együttműködés beavatkozása szolgál.
E beavatkozás a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervekhez nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 77. cikkén alapul.
A felhívás a beavatkozásban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
A támogatás alapvető célja a gazdaságátadás ösztönzése, a sikeres utódlási szakaszokon alapuló családi gazdaságok társadalmi és gazdasági fenntarthatóságának elősegítése.
A felhívás azokat a gazdálkodókat szólítja meg, akik már tervezik a gazdaságuk átadását, de nem rendelkeznek a gazdálkodás lezárásához megfelelő felkészültséggel, illetve az átmeneti időre megélhetési biztonsággal. A gazdaságátadási együttműködés keretében a gazdaságot átadó a gazdaságérték-felmérés és gazdálkodás-lezárás költségei és az életjáradéki díjtámogatási formáknak segítségével kaphat ösztönzést a biztos átmenethez, a mentorálás célja pedig segítségnyújtás a gazdaságátadás lebonyolításához.
A már működő és versenyképes mezőgazdasági üzemek továbbműködtetése és fejlesztése hozzájárul a mezőgazdaság versenyképességének fenntartásához és javításához. A generációváltást elősegíti, ha a nyugdíjkorhatárhoz közel álló, vagy azt már elérő gazdálkodók mezőgazdasági üzemeit fiatalabb gazdálkodók veszik át, a felhívás ezt az együttműködést kívánja ösztönözni.
A generációváltás támogatása a mezőgazdasági termelők korszerkezetének javítását célozza, de szintén fontos célkitűzés, hogy a működő mezőgazdasági üzemek ne kerüljenek bezárásra.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
A felhívásra támogatási kérelmet az agrárgazdaságok átadásáról szóló 2021. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Gtv.) szerinti gazdaságátadó mezőgazdasági termelő nyújthat be.
A kedvezményettnek, illetve a gazdaságátadó és gazdaságátvevő közötti együttműködésnek az alábbi feltételeknek meg kell felelnie:
1. Az átadni tervezett gazdaság a támogatási kérelem benyújtásakor legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel vagy legalább 10.000 euró összegű mezőgazdasági árbevétellel rendelkezik (árbevétellel történő jogosultsági feltételnek való megfelelés csak kistermelői nyilvántartásban szereplő mezőgazdasági termelő esetében lehetséges):
1.1. A legalább 10 000 euró STÉ üzemméret meghatározása az alábbiak szerint történik (Az üzemméret megállapítása szempontjából a 7. mellékletben megadott, 348,93 forint/euró árfolyammal számolt 2020. évi STÉ adatok az irányadók):
a) A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja - a felhívás szerinti támogatási kérelem benyújtási évében beadott - egységes kérelme (a továbbiakban: EK kérelem), alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a kedvezményezett rendelkezik a 2. melléklet szerinti „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról című formanyomtatványon feltüntetett mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem szereplő területtel, akkor a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a székhelye/lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal által kiállított (a 2. melléklet szerinti) igazolással, amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját.
Amennyiben fenti területtel nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg az elektronikus kérelembenyújtó felületen nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
b) Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerlánc­biztonsági Hivatal (a továbbiakban: NÉBIH) által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske, akkor az érintett állatfaj tekintetében az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerben (a továbbiakban: ENAR) nyilvántartott adatokból számított éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni.
Egyéb, a 3. melléklet szerinti állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. Az ENAR-ban és Tenyészet Információs Rendszerben (a továbbiakban TIR) a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembevételre.
Amennyiben fenti állatokkal nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg az elektronikus kérelembenyújtó felületen nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
1.2. A kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítás és -értékesítés higiéniai feltételeiről szóló 60/2023. (XI. 15.) AM rendelet (a továbbiakban: 60/2023. (XI. 15.) AM rendelet) szerint kistermelői nyilvántartásban szereplő gazdaságátadó esetében - amennyiben nem az 1.1. szerint, üzemmérettel kívánja igazolni a támogatási jogosultságot - legalább 10.000 euró összegű árbevételt szükséges igazolni:
a) a könyvelő által ellenjegyzett igazolás alapján a gazdaságátadó a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben, vagy a megelőző három teljes lezárt üzleti év átlagában legalább 10 000 euro összegű árbevételt ért el mezőgazdasági tevékenyégből és mezőgazdasági termék feldolgozásból.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a jogosultsági feltételnek való megfelelés módja (üzemmérettel vagy árbevétellel) a támogatási kérelem benyújtását követően nem módosítható.
2. A kedvezményezett elérte, vagy a művelet befejezésének idejére eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt6.
3. A gazdaságátadási együttműködésben résztvevő, együttműködő gazdaságátvevő tag szakirányú végzettséggel rendelkezik. A figyelembe vehető végzettségeket a mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettségekről szóló 504/2013. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 504/2013. (XII. 29.) Korm. rendelet) 1. melléklete tartalmazza.
4. A gazdaságátadási együttműködés során átadni kívánt gazdaságban, a gazdaság átadását megelőzően 10 évig mezőgazdasági termelő tevékenységet folytattak (a gazdaságátadó saját, vagy jogelődje tevékenységével egybeszámítva). Ennek teljesülését a gazdaságátadási szerződés jóváhagyása során a vármegyei kormányhivatal állapítja meg.
5. A kedvezményezettnek a támogatási kérelem benyújtásakor rendelkezni kell a felhívás 8. melléklet szerinti gazdaságátadási szándéknyilatkozattal, amely benyújtása a támogatási kérelem mellékleteként kötelező.
A felhívás keretében kizárólag olyan művelet támogatható, amelyet új gazdaságátadási együttműködés valósít meg. Ez a feltétel igazolt, amennyiben a 8. melléklet szerinti gazdaságátadási szándéknyilatkozat benyújtásra került.
A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
Felhívjuk a gazdaságátadási együttműködésben résztvevő gazdaságátvevő tag figyelmét, hogy a gazdaság működtetése során a jogszabályban előírt feltételeknek meg kell felelnie. Ennek teljesülését a gazdaságátadási szerződés jóváhagyása során a vármegyei kormányhivatal állapítja meg.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok” listája c. pontjában felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére aki:
a) olyan támogatási kérelmet nyújt be, amely nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek,
b) a támogatási kérelem benyújtását megelőzően már gazdaságátadási szerződést nyújtott be az illetékes kormányhivatalhoz, amelynek elbírálása a felhívás megjelenésekor folyamatban van.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. augusztus 28. napjától van lehetőség az alábbiakban meghatározott benyújtási szakaszok szerint:
1. benyújtási szakasz: 2025. augusztus 28. - 2025. szeptember 10.
2. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 11. - 2025. szeptember 24.
3. benyújtási szakasz: 2026. április 23. - 2026. május 6.
4. benyújtási szakasz: 2026. május 7. - 2026. május 20.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett a felhívás keretében egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban. Ha a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy a támogatási kérelmének elutasítása, vagy visszautasítása tárgyában meghozott támogatói döntés véglegessé vált, úgy a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
A gazdaságátadási együttműködésben részt vevő gazdaságátvevőnek szintén kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezettnek kell lennie.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg) formában kell csatolni a kérelemhez. A feltölteni kívánt fájlt annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11. - 12. § - a tartalmazza.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
A gazdaságátadási szerződés megkötése a gazdaságátvevővel, a gazdaság átruházása és az átadó gazdálkodásának szabályos lezárását szolgáló tevékenységek elvégzése, a felhívásban előírt kötelezettségek teljesítése.
3.1.2. Önállóan nem támogatható tevékenységek
3.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:
Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése. A Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos előírásokat az ÁÚF tartalmazza.
3.1.3. Nem támogatható tevékenységek:
A felhívás keretében a 3.1.1. és 3.1.2. pontban meghatározott tevékenységeken kívül más tevékenységek nem támogathatók.
3.2. A felhívás keretében nyújtott egyes támogatási kategóriákra vonatkozó egyedi szabályok
A felhívás keretében nyújtott támogatás nem minősül az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdés szerinti állami támogatásnak, mivel a felhívás tekintetében a 2023-2027-es időszakra vonatkozó mezőgazdasági és erdészeti ágazatban, valamint a vidéki térségekben nyújtott állami támogatásokról szóló iránymutatás (11)-(14) pontja értelmében nem alkalmazandók az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásokra vonatkozó szabályok.





Ingyenes e-mail tanfolyam
Legalább ennyit a
forrásteremtésről címmel
Magam csináljam vagy bízzak meg egy szakembert?  Akármelyik utat választja van egy minimum, amit mindenképpen tudnia kell.
Ha Ön(ök) csinálják, akkor magától értetődő, hogy érteni kell hozzá, ha mást bíznak meg, akkor annyi tudásra lesz szükségük, hogy tudjanak megrendelni és átvenni.
Ezt a tudást szerezheti meg ezen a tanfolyamon, ami egyben jó alap arra, hogy ha saját maga vág bele könnyű legyen hozzátanulni.

Ne csak olvassa és nézze (filmek is lesznek a leckékben), csinálja is.
A forrásteremtésnél ezt alig kell magyarázni, hiszen elméletben forrást szerezni enyhén szólva marhaság.
Ezért arra kérem, hogy az egyes levelekben olvasottakat azonnal valósítsa meg a gyakorlatban.
Ne feledje, akármilyen kis lépés sokkal többet ér, mint az álldogálás a rajtvonalnál...
Az egyes leckéket e-mailben kapja meg, hetente egyet.
Jó tanulást és eredményes forrásszerzést kívánok!
Huszerl József szerkesztő
Itt iratkozhat fel

Távoktatási tanfolyamaink







Hírek a Főoldalról


Ingyenes hírlevelünkre
itt iratkozhat fel









Nyomtatóbarát változat
A pályázat linkjének elküldáse e-mailben
Vissza
Felhasználási feltételek
Adatvédelem
Levél a szerkesztőnek
Médiaajánlat
Impresszum